NAJNOWSZY NUMER PRENUMERATA AKTUALNOŚCI CZYTELNIA NASI PARTNERZY KONTAKT

 

Okno z widokiem na pokój

Komunikacja to rzecz podstawowa, również w mieszkaniu. Wewnętrzne okno, wstawione między pokojem a kuchnią, znacznie ją usprawni, zaś w przypadku ?ślepego? pomieszczenia ? na przykład łazienki ? zapewni mu oświetlenie.

Poradnik - Okno z widokiem na pokój
Zanim zaczniemy planować jakiekolwiek zmiany, należy upewnić się, że ściana, w której chcemy wybić otwór, nie jest ścianą nośną. Jeżeli okaże się, że jest zwykłą ścianą działową o grubości ok. 16 cm (12 cm cegły plus tynk), możemy przystąpić do pracy. Najpierw należy zaplanować, w którym miejscu otwór ma być umiejscowiony. Jeżeli chcemy doświetlić ślepą łazienkę, z oczywistych powodów okno powinno znajdować się dość wysoko. Z kolei między pokojem a kuchnią powinno być na takiej wysokości, żeby można było podawać przez nie potrawy.

Pręty lub kątowniki
Zaczynamy od skucia tynku w miejscu, gdzie znajdować się ma górna krawędź otworu i sprawdzamy układ cegieł. Następnie, za pomocą szlifierki kątowej z odpowiednią tarczą, usuwamy spoinę murarską łączącą dwie warstwy cegieł. Szczelina, która powstanie w ten sposób, powinna być dłuższa o ok. 20 cm po obu stronach (na prawo i lewo) niż planowany otwór na okno. W pustą szczelinę należy wsunąć dwa lub trzy żebrowane pręty zbrojeniowe o średnicy 10-12 mm (ilość prętów zależy od grubości ściany). Jeżeli otwór ma być duży (ponad 2 m długości), można posłużyć się dwoma kątownikami, które montujemy po obu stronach szczeliny na tej samej wysokości. Kątowniki przed tynkowaniem obłożyć należy siatką zbrojącą. Zarówno pręty, jak i kątowniki podtrzymywać będą cegły, które znajdują się bezpośrednio nad nimi.
Poradnik - Okno z widokiem na pokój
Kolejnym krokiem będzie wykucie cegieł do poziomu, jaki sobie zaplanowaliśmy. Teraz pozostaje tylko wykończyć ubytki, które zostały po naszych pracach. Są na to dwa sposoby.

Tradycyjnie
Pierwszy sposób, tradycyjny, to wypełnienie ubytków tynkiem cementowo-wapiennym, na przykład Zaprawą Tynkarską Atlas, która jest gotową suchą mieszanką, produkowaną na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Do tego celu można użyć również Gipsu Szpachlowego Doliny Nidy lub ? do większych ubytków ? tynku gipsowego Doliny Nidy. Wówczas należy jednak zabezpieczyć antykorozyjnie pręty lub kątowniki, by nie rdzewiały. Jeżeli po kuciu pozostały ubytki w cegłach, wstawiamy je na nowo, stosując do tego Zaprawę Murarską Atlas.
Ostateczne wykończenie otworu zapewni użycie gładzi Gipsar Uni lub Gipsar Pefekt.

Poradnik - Okno z widokiem na pokój
Za pomocą płyty

Inną metodą, szybką i wygodną ? chociaż nie w każdej sytuacji ? jest zastosowanie płyty kartonowo-gipsowej. Można ją przykleić przy pomocy Gipsara Mocar T, najpierw jednak należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc oczyścić je z warstw mogących osłabić przyczepność kleju, jak kurz, brud, czy resztki farby. Aby zredukować chłonność podłoża, można zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt. Do obróbki płyty kartonowo-gipsowej, czyli do zaszpachlowania jej narożników, można użyć gładzi Gipsar Max.

Poradnik - Okno z widokiem na pokój
Przemysław Szlagowski, Grupa Atlas
br> Z pozwoleniem czy bez?
Jeżeli planujemy wstawienie okna wewnętrznego w ścianie działowej, wówczas sprawa jest dość prosta, łatwa do wykonania i nie wymaga specjalnych zezwoleń, chociaż ? jak każdy remont ? należałoby to zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze ścianą nośną, wykonanie otworu jest również możliwe, ale będzie dużo bardziej skomplikowane. Należy pamiętać, że jest to ingerencja w konstrukcję budynku i jako taka wymaga projektu konstrukcyjnego i pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług fachowca.

Fot. Atlas

WARSTWY ? DACHY, ŚCIANY, IZOLACJE
 
 
do góry

 
   
GALERIA
WYDAWNICTWO
REKLAMA
KONTAKT
 
KONTAKT
IMIĘ I NAZWISKO E-MAIL
TREŚĆ

© Copyright 2024, abc-media.pl