NAJNOWSZY NUMER PRENUMERATA AKTUALNOŚCI CZYTELNIA NASI PARTNERZY KONTAKT

 

Dach do samodzielnego montażu

 - Dach do samodzielnego montażu

Wraz z topnieniem śniegów zauważyłeś, że dachy w obejściu nie prezentują się najlepiej? Słońce pokazało zacieki i uszczerbki na dachówkach a blachę ?zjada? korozja. Może czas pomyśleć nad wymianą? Jeśli koszty wynajęcia fachowca Cię przerażają ? sam przystąp do dzieła.

Dzięki nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniom budowa dachu nie musi się już wiązać z długotrwałym poszukiwaniem odpowiedniego dekarza i nadzorowaniem jego pracy. Teraz sam możesz wymieniać dach na wiacie garażowej, budynku gospodarczym, altance czy na budynku mieszkalnym. Na pierwszy raz zacznij jednak od małego dachu. Trening czyni mistrza.




Wybierz materiał i narzędzia
Na rynku dostępne są lekkie, elastyczne a zarazem mocne pokrycia dachowe, które można położyć samemu. Jednym z produktów w systemie ?zrób to sam? są faliste płyty bitumiczne Onduline Classic. Ich montaż nie wymaga od nas szczególnych zdolności czy sprzętu, wystarczą zaledwie chęci, piła ręczna i młotek. Do tego akcesoria takie jak: gwoździe z łebkiem PCV do mocowania płyt, wywietrzniki, opierzenia muru, gąsiory i uszczelki ? wszystko dobierzemy u producenta Onduline, który zapewnia cały system dachowy. To ułatwia dopasowanie wszystkich elementów pod względem praktycznym, estetycznym i jakościowym. Po skompletowaniu materiałów można przystępować do dzieła.

 - Dach do samodzielnego montażu

Do układania płyt na budynku wystarczy jedna osoba, gdyż ciężar jednej płyty to zaledwie 6,5 kg. Na przygotowanej powierzchni z desek, sklejki czy drewnianych łat, które zapewnią stabilne podłoże pod nasz dach układamy płyty, które przybijamy gwoździami. Płyty najlepiej zacząć układać od dołu i w kierunku przeciwnym do najczęściej występującego kierunku wiatru. Co ważne płyty można ciąć przy pomocy piły ręcznej i nadawać arkuszom odpowiedni kształt. Jedna płyta ma wymiary 2000 mm długości x 950 mm szerokości, dzięki czemu nawet nie zauważamy, kiedy nasz dach będzie w całości ułożony. Nic tak nie cieszy jak samodzielnie wykonana praca.

 - Dach do samodzielnego montażu



Dach na medal
W prosty i szybki sposób możemy wymienić pokrycie dachowe na budynku i cieszyć się świeżością koloru i estetycznym wyglądem. Płyty bitumiczne dostępne są w podstawowych kolorach soczystej czerwieni, brązu, naturalnej zieleni i w kolorze czarnym. W takich samych barwach dobierzemy akcesoria. Dach z Onduline Classic to przede wszystkim produkt wytrzymały i bezpieczny bo nie zawiera azbestu i szkodliwych substancji. ? Płyta jest produkowana z włókna pochodzącego z recyklingu ? podkreśla Patrycja Gutowska z Onduline ? rocznie w fabryce w Mielcu Onduline przerabia około 200 tys. ton przerobionego materiału. Włókna organiczne nasycamy bitumem, dzięki czemu nasza płyta jest bardzo szczelna i odporna na działania czynników atmosferycznych.

Dach z płyty Onduline nie wymaga konserwacji ? nie przecieka, nie ulega korozji i nie kruszeje. Nie straszne mu wichury czy deszcze. Lekkie, elastyczne pokrycie falistymi płytami zapewni nam dach o właściwej wentylacji oraz izolacji termicznej i akustycznej na wiele długich lat. Jeśli postanowiłeś sam położyć dach, zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące montażu dachu. Grafiki oraz opisy do nich pochodzą ze strony www.onduline.pl

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 1 Przygotowanie podłoża W zależności od nachylenia połaci, jako podkład, należy zastosować pełne deskowa nie (płytę, sklejkę wodo odporną) albo drewniane łaty. Aby łaty ułożyć równo, należy po służyć się rozpórkami równej długości.
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 2 Cięcie Po zaznaczeniu żądanego wymiaru płyty, arkusz przycinaj ręczną piłą do drewna. W celu uniknięcia nierównych powierzchni cięcia, ostrze piły na leży posmarować olejem. Dopuszczalne jest także stosowanie pił mechanicznych.

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 3 Układanie płyty
Zacznij od dołu dachu, w kierunku przeciwnym do przeważającego kierunku wiatru. Zaleca się przestawne układanie płyt rozpoczynając co drugi rząd arkuszem przeciętym wzdłuż na połowę (szerokość 5 fal).
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 4 Przybijanie
Używaj wyłącznie gwoździ Onduline z łebka mi PCV lub SAFE TOP. Upewnij się czy zakłady boczne i wzdłużne są odpowiedniej wielkości. Aby utrzymać prostą linię gwoździ można po służyć się sznurkiem.

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 5 Przybijanie
Płyty przybijaj co falę w miejscu zakładów wzdłużnych oraz naprzemian w co drugą falę na łatach pośrednich. Wymagane jest użycie minimum 20 gwoździ na jedną płytę. Gwoździe należy wbijać WYŁĄCZNIE w górną falę.
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 6 Montaż rynny
Rynnę przybijaj do deski okapowej. Maksymalny wysięg płyty po za okap powinien wynosić 7 cm. Na leży odpowiednio zmniejszyć odległość między pierwszą łatą, a deską okapową.

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 7 Uszczelka niewentylująca
Uszczelnia fale na okapie i kalenicy, uniemożliwiając przedostawanie się piasku i kurzu do przestrzeni dachowej
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 8 Montaż gąsiora
Po zamontowaniu górnej płyty i łaty przy mocuj deskę kalenicową w miejscu wynikają cym z nachylenia dachu. Następnie można przymocować gąsior.

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 9 Montaż gąsiora
Układanie zacznij od strony przeciwnej do kierunku wiatru. Zakład powinien wynosić 12,5 cm. Gąsior należy przybijać w każdą falę.
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 10 Opierzenie wiatrownicy
Deskę czołową należy przymocować równo z górą gotowego dachu Onduline, z wierzchu ułożyć obróbkę wiatrownicy i przybić.

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 11 Opierzenie muru
Do uszczelnienia miejsca połączenia połaci dachowej ze ścianą pionową zastosuj gotowy element wykańczający ? opierze nie muru. Dla dodatkowej ochrony krawędzi można użyć bitumiczną taśmę samo przylepną.
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 12 Płyty PCV
Przezroczyste płyty Onduline wykonane z PCV umożliwiają dostęp do wnętrza naturalnego światła. Są proste w montażu. Przed ich położeniem pamiętaj o na wierceniu otworów w miejscach mocowań

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 13 Świetlik dachowy
Umożliwia on do pływ światła i właściwą wentylację nie pogarszając jednocześnie parametrów termoizolacyjnych dachu. Spełnia rolę wyłazu dachowego. Aby zamontować okno wytnij w płycie otwór o odpowiednich wymiarach i przymocuj je wbijając gwoździe w każdą falę.
 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 14 wywietrznik połaciowy. Element ten poprawia wentylację przestrzeni dachowej, zapewniając jednocześnie wodoszczelność. Po wycięciu otworu w arkuszu całość zamocuj przy pomocy gwoździ.

 - Dach do samodzielnego montażu
Rys. 15 montaż gąsiora koszowego
Do wcześniej przygotowanego podłoża przymocuj gąsior koszowy, a na stęp nie przy bij odpowiednio przycięte płyty. Głębokość kosza mierzona w pionie powinna wynosić min. 7,5 cm.
 - Dach do samodzielnego montażu
 
 
do góry

 
   
GALERIA
WYDAWNICTWO
REKLAMA
KONTAKT
 
KONTAKT
IMIĘ I NAZWISKO E-MAIL
TREŚĆ

© Copyright 2024, abc-media.pl