NAJNOWSZY NUMER PRENUMERATA AKTUALNOŚCI CZYTELNIA NASI PARTNERZY KONTAKT

 

Budownictwo z bali po fińsku

 - Budownictwo z bali po fińsku
Widok wiązanej ściany działowej z wąskimi szczelinami.
W słynącej z obfitości lasów Finlandii budownictwo blokowe rozwijało się przez wieki i nadal jest bardzo popularne. Budowanie w tej technologii wymaga jednak spełnienia określonych warunków. Szczególnie ważna jest dobra znajomość zasad oraz techniki konstrukcji.
Podczas gdy znane są już wypróbowane sposoby wykonywania skutecznej wiatroizolacji ścian, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku narożnych złącz wrębowych, to jednak w dalszym ciągu nierozwiązany pozostaje problem osiadania budynków wykonanych w technologii blokowej. Konstrukcja polegająca na ?nanizaniu? belek na wsporniki stalowe i wstępne ich naprężenie poprzez zastosowanie sprężyn dociskowych oraz pozostawienie wolnych przestrzeni dylatacyjnych nad drzwiami i oknami umożliwia niwelowanie nieszczelności. Problemy mogą jednak występować w przypadku wbudowanych w ściany schodów oraz kominów. Tu potrzebne są specjalne zabezpieczenia.
Fiński producent domów blokowych Rantasalmi Oy zastosował w produkowanych przez swoje zakłady modelach ?Ekorex? nowe rozwiązania. Na pierwszy rzut oka domy te wyglądają tak jak typowe domy z bali: w narożnikach oraz miejscach połączenia ścian działowych z zewnętrznymi widoczne są końce belek o grubości 140 mm, sklejone z dwóch połowizn, zwrócone ? zgodnie z obowiązującymi aktualnie trendami ? stronami z rdzeniem na zewnątrz.
To właśnie stanowi najważniejszą cechę pomysłu: grubość belek blokowych wynosi jedynie 70 mm, a w miejscach występów ? narożnikach i na łączeniach ścian ? następuje podwojenie ich grubości do 140 mm i połączenie na wręby. Grubość ściany wynosi łącznie 235 mm, natomiast grubość słupów konstrukcji nośnej 145 mm. Pomiędzy słupami znajduje się celulozowy materiał izolacyjny. Ściany wewnętrzne tworzą profilowane deski o grubości 200 mm, które imitują układ belek blokowych. Współczynnik tak skonstruowanej ściany oblicza się na 0,24 W/m2K. Porównywalną wartość ma na przykład ściana z cegieł grubości 950 mm. Według danych producenta można również w ten sposób konstruować budynki wielopiętrowe. Pojedyncze belki o grubości 70 mm łączone są ze sobą w sposób tradycyjny, na kołki.

?Holz-Zentralblatt?
Oprac.: mer

WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY numer 4?98
 
 
do góry

 
   
GALERIA
WYDAWNICTWO
REKLAMA
KONTAKT
 
KONTAKT
IMIĘ I NAZWISKO E-MAIL
TREŚĆ

© Copyright 2024, abc-media.pl